rybnehobby / Akwarystyka / Gatunki ryb / Karpiowate / Kardynałek Chiński 

Kardynałek Chiński ( Tanichthys albonubes )

Ta niewielka czterocentymetrowa rybka pochodzi z okolic Katmandu w południowych Chinach. Do Europy została sprowadzona w 1938 r. Ze względu na łatwość hodowli i rozmnażania oraz piękne ubarwienie jest do dzisiaj bardzo popularna wśród akwarystów. Wyhodowano również odmianę weloniastą tego wspaniałego gatunku.

Do tarła ryby łączy się w pary lub w niewielkie stadka.Kardynałek Chiński lubi akwaria nasłonecznione ze świeżą, odstaną wodą o temperaturze 20 - 22"C. pH 7,0. i twardości 8 - 10"dGH oraz 2"dCH

W akwarium przeznaczonym do rozrodu umieszcza się małe gałązki drobnolistnych roślin wodnych. Dno zbiornika powinno się przykryć siatką ochronną, chociaż z reguły kardynałek nie zjada własnej ikry. Samce są smuklejsze, a ich płetwy - grzbietowa i odbytowa są bardziej wystające oraz jaskrawiej niż u samic ubarwione. Jaja ikry są drobne, jasnożółte. Zaś larwy narybku wylęgają się po 72 godzinach inkubacji oraz wiszą przylepione do ścian akwarium i liści roślin. A po trzech dniach zaczynają
swobodnie pływać w toni.


Wówczas podajemy narybkowi 3 - 4 razy dziennie pokarm wysokokaloryczny, roztarty na miał z odrobiną wody i przepuszczamy przez gęsta siatkę. W wodzie powinna wówczas powstać delikatna mgiełka ( zawiesina pokarmowa ) którą skarmiają się larwy kardynałka Chińskiego. Kilka niewielkich ślimaków likwiduje nadmiar podanego pokarmu. Po 12 - 14 dniach można zacząć karmić narybek drobnymi larwami solowca i widłonogów, a także tzw. pyłem wrotkowym.

Ubarwienie młodego narybku charakteryzuje się podłużną, błyszczącą smugą z neonowym połyskiem stopniowo zanikającą wraz z wiekiem. Od maja do października można hodować narybek kardynałka w ogrodowych sadzawkach. Kardynałek Chiński jest rybką wytrzymałą na spadek temperatury wody i może przezimować w temperaturze 5"C. pod warunkiem że spadek temperatury będzie się odbywał stopniowo.

Kardynałek jest rybką wszystkożerna, wskazany jest dodatek glonów do pożywienia 
Copyright ©2009 by rybnehobby@26-11-2009/17-12-2009
Kreator Stron www